דרוש עו"ד ירושלים

מגמת המיזוגים בשוק המשפטי בשנת 2019

שניים כמו זוג עיניים

אם יש משהו שאפשר ללמוד מהשנים האחרונות בעולם משרדי עורכי הדין זה שחופשי זה ממש לא לבד, ואם אתם רוצים להצליח – כדאי שתמצאו עם מי לשלב ידיים, ועסקים.

בעבר הלא כל כך רחוק די היה שלמשרד היה שם של משרד מקצועי ורציני אשר מספק שירותים משפטיים ללקוחות איכותיים כדי למשוך אליו עוד לקוחות. אבל כל זה שייך לעבר. היום על המשרדים להגיב במהירות במציאות דינמית המשתנה במהירות ואם יש משהו שאפשר לומר בוודאות על השנים האחרונות בתחום בארץ ובעולם – מיזוגים בין משרדי עורכי דין הוא הדבר הלוהט בשוק המשפטי, ולא בכדי.

השוק העסקי עובר שינויים רבים ודרמטיים. ככל שאנחנו מתקדמים בזמן – השינויים הם מהירים יותר, הסביבה תחרותית יותר ומי שרוצה להצליח צריך לדעת להתגמש ולהגיב מהר. מיזוג ושילוב כוחות היא אחת הדרכים שמאפשרת התמודדות עם מספר חזיתות בשוק, משהו בסגנון לתפוס מספר ציפורים במכה אחת.

ניתן לראות בפועל כי בשנים האחרונות משרדים ותיקים רבים בגודל בינוני וקטניםנעלמו מהמפה, כשהתמזגו לתוך משרדים גדולים יותר. שנת 2018 הייתה שנה חמה ודרמטית במיוחד בשוק המיזוגים הישראלי.  המחצית הראשונה של שנת 2019  מצביעה על המשך המגמה עם המיזוג של משרד עוה”ד הותיק ויינשטוק זקלר עם משרד יגאל ארנון , משרדו של עו”ד שלמה נס עם משרד דורון, טיקוצקי, גוטמן ושות’ ,משרד פרייז בהרב שהצטרף לליפא , משרד עוה”ד אלדר אדטו שהתמזג עם משרד ברנע.

גם בארה”ב קיימת מגמה חמה של מיזוגים כשהרבעון הראשון של 2019 החל עם 27 מיזוגים. הנתון המעניין הוא שמרבית המיזוגים הם של משרדים קטנים הנבלעים לתוך משרדים גדולים יותר.

 

למה זה קורה?

 

מי שגדול יותר- לרוב חזק יותר

 

  • השוק הופך למאתגר יותר עבור משרדים קטנים או בינוניים, היות וחברות רבות מעדיפות לעבוד עם מי שיכול להיות תחרותי יותר עבורן מבחינת גובה שכר הטרחה. המשרדים הגדולים אשר לרוב גובים שכר טרחה גבוה יותר משאר השוק יכולים להרשות לעצמם להוריד מחירים למחירי “רצפה” כדי למשוך לקוחות אסטרטגים דבר שאינו אפשרי למשרד קטן עם מחזור צנוע יותר. חברות יעדיפו פעמים רבות גם לעבוד עם פירמה גדולה ומובילה שמסוגלת לספק שירותים במספר תחומים משפטיים (One stop shop) במחיר שהוא נוח יותר מאשר לפזר את הפעילות המשפטית בין מספר משרדים.

 

  • בנוסף, למשרדים הגדולים יש מערכות משומנות של פיתוח עסקי, מרקום ושיווק שפועלות בכדי להכניס לקוחות חדשים למשרד. מדובר בהשקעה כלכלית שלמשרד קטן קשה להשקיע.

 

  • גם בעיית גיוס כח אדם היא חלק מהסיבות שהופכות את העניין לכדאי עבור המשרדים הקטנים: עורכי דין בוגרי מוסדות לימודים יוקרתיים שסיימו בציונים גבוהים ובעלי רמה מקצועית גבוהה, יעדיפו לעבוד במשרדים הגדולים המציעים שכר גבוה ומיתוג יוקרתי יותר באופן משמעותי מאלו הקטנים.

 

  • משרדים ותיקים רבים מתבססים על שותף או שניים שהקימו את הפירמה והם אלה שמביאים את העבודה בעוד ששאר עורכי הדין במשרד מבצעים אותה. ככל שאותם שותפים מייסדים מתבגרים וחוצים את גיל 60 מתחיל חשש לעתיד הפירמה ברגע שאותו שותף יחליט לפרוש. מיזוג עם משרד גדול משמר את הלקוחות של המשרד ונותן וודאות כלכלית לעורכי הדין השכירים.

 

  • שינויים אסטרטגיים בחברות משפיעים אף הם – יותר ויותר מחלקות משפטיות מגייסת יועצים משפטיים פנימיים במטרה להיפרד משירותיהם של המשרדים החיצוניים המלווים אותם בתחומים שונים. מחלקת ההשמה של משרדנו מקבלת בחודשים האחרונים מספר הולך וגדל של פניות מחברות שמטרתן להגדיל את המחלקה המשפטית כדי להקטין את היקף העבודה היוצאת אל המשרדים החיצוניים. סיבה נוספת שמשפיעה על ההבנה שביחד יותר קל מאשר לבד.

 

התרחבות גאוגרפית או מקצועית

השוק הישראלי הוא קטן מאד וצפוף. הכסף הגדול נמצא בשווקים בחו”ל. העולם הוא גדול ומי שהשכיל לפתוח מחלקות בינלאומיות ואף סניפים בחו”ל נהנה גם משכר טרחה גבוה משמעותית משכר הטרחה הנהוג בארץ וגם מהזרמת עבודה של המשרדים האמריקאים הזרים. חברות ישראליות שפועלות בחו”ל או חברות זרות שמתחילות לפעול בארץ ואף משרדים זרים המעוניינים בהפניית עבודה לישראל – יבחרו כמעט תמיד במשרד ישראלי גדול, מדורג בדירוגים הבינלאומיים ומוכר בשוק הבינלאומי. הסיכויים של משרד קטן או בינוני שאין לו מחלקה בינלאומית מוכרת לקבל עבודה מהסוג הזה נמוכה מאד.

בחודשים האחרונים מחלקת המיזוגים של משרדנו מקבלת מספר הולך וגדל של פניות ממשרדים בגודל בינוני אשר מעוניינים למזג פנימה משרדי בוטיק המתמחים בפעילות בינלאומית כדי לפתוח את המשרד גם לשוק הגלובאלי הכמעט אינסופי או של משרדי בוטיק מסחריים קטנים המעוניינים להתמזג לתוך משרדים גדולים כדי להיכנס אף הם לשוק הבינלאומי.

מגמה חדשה שמחלקת המיזוגים שלנו שמה לב אליה היא של משרדים שבוחרים אט אט לנטוש את השוק הישראלי או להפחית את ההשקעה במחלקות הישראליות וצמצומן תוך מתן דגש מיוחד למחלקות הבינלאומיות.

יש משרדים  שמעוניינים לפנות ולהיחשף לתחומים וחברות חדשות, עימם לא עבדו עד כה, ומיזוג עם משרד שיש לו לקוחות אחרים, שונים מאלו עימם עבד עד היום – מקל עליהם להגיע אליהם. כך למשל משרד וינשטוק – זקלר ושות’ התמזג בתחילת 2019 לתוך יגאל ארנון ושות’ בכדי למשוך משקיעים מחו”ל.

 

אחרים רוצים להיות one stop shop, כאלה המציעים ללקוח הכל במקום אחד, כמו במקרה המיזוג של עו”ד רו”ח ד”ר שלמה נס לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן ועמית גרוס בתחילת השנה הנוכחית.

מיזוג בין שני משרדים יכול גם לנבוע מסיבות כלכליות טהורות כחלק מהצורך להגיב למציאות המשתנה במהירות. כך לדוגמא השינוי המהותי שחל בארצות הברית בשנת 2018 ה-TCJA הביא ללא מעט השפעה על פירמות עורכי הדין. שינויים משמעותיים במיסוי החברות בארה”ב עודדו משרדים להתמזג כדי לשלם מס חברות מופחת משמעותית.

 

צפי לעתיד?

מגמת המיזוגים תלך ותתרחב. משרדים רבים בעיקר משרדים ותיקים שעבדו במשך עשרות שנים באותו אופן מרגישים כבר את השינוי ואת הדריכה במקום ומבינים כי אם לא ימזגו לתוכם משרדי בוטיק ויזרימו דם חדש או יתמזגו בעצמם לתוך משרד גדול יותר עלולים למצוא את עצמם מחוץ למשחק.

 

אהבתם? מוזמנים לשתף: