טיפים לניוד פנים ארגוני מוצלח ואיכותי

ארגונים רבים משקיעים את רוב משאבי הגיוס שלהם במיון מועמדים מבחוץ.
עם זאת, לעתים האיושים המוצלחים ביותר מתבצעים דווקא בניוד פנים-ארגוני.
מנהלים רבים נתקלים בקושי לראיין מועמדים מתוך הארגון, היות ואצל עובדים רבים מתקבלת תחושה שראיון כזה הוא פורמאלי בלבד, ושהיות והם כבר חלק מהארגון- עצם זימונם לראיון משמעו שהם מיועדים לתפקיד.
במידה וכמנהלים אתם מזמנים לראיון עובדים מתוך הארגון, ובמיוחד עובדים שאתם מכירים באופן אישי, הראיון עמם יכול לספק לכם זווית ראייה חדשה ומעניינת על אותם עובדים. אל תניחו שבגלל שאתם כבר מכירים את העובד, אתם יודעים עליו הכל. איימי גאלו כותבת במאמר ב-HBR כיצד לראיין מועמדים מתוך הארגון. במאמר זה נביא לכם את עיקרי הדברים.

קודם כל, ראיינו
בין אם מדובר בעובד שאתם מכירים היטב, או עובד שרק שמעתם עליו, אל תדלגו על שלב הראיון. זה שעובד מצוין בתפקיד שלו, לא אומר בהכרח שהוא יהיה מצוין בתפקיד שאתם מעוניינים לאייש. כמעט תמיד מתגלה בראיון מידע נוסף מעבר למה שידענו לפניו. התמקדו בראיון בדברים שאינכם יודעים על העובד, אל תשאלו את הברור מאליו, וכך תנצלו את זמן הראיון בצורה יעילה.
ראיינו רק מועמדים רלוונטיים
במידה ומדובר בעובד שאינכם באמת שוקלים לתפקיד, חבל על הזמן שלכם. אדיבות, נדיבות והתחשבות הן תכונות נהדרות, אך לא בהקשר הזה. הקריטריונים הראשונים שצריכים להנחות אתכם בזימון עובדים לראיונות הם ניסיון קודם ואיכות ביצועים. אם פונים אליכם עובדים מתוך הארגון המבקשים להתראיין עבור התפקיד, וברור לכם שאינם מתאימים, הסבירו להם בנימוס כי אינם מתאימים לפרופיל שאתם מגייסים כרגע, אך תשמחו בעתיד לשקול את מועמדותם לתפקידים אחרים.
צפו ליותר ממועמדים מתוך הארגון
למועמדים מתוך הארגון יתרון משמעותי על פני מועמדים חיצוניים בהיבט עיקרי אחד- הם מכירים את הארגון. הם מכירים את התרבות הארגונית, והתפקידים השונים בתוך הארגון. לכן, בהקשר של התפקיד הספציפי אליו אתם ממיינים, עליכם לצפות לרמה גבוהה יותר של תשובות ממועמד פנימי. כשאתם שואלים עובד מדוע הוא המתאים ביותר לבצע את התפקיד, עליכם לצפות לתשובה ממוקדת יותר מכזו שיענה לכם מועמד חיצוני, היות והעובד מכיר גם את איכויותיו בתוך הארגון וגם את האיכויות הנדרשות מממלא התפקיד החדש (או לפחות יש לצפות שהוא חקר ובדק לגבי התפקיד לפני שהגיע אליכם לראיון).
בדקו את המוטיבציה
שאלה חשובה שיש לשאול את העובד המתראיין אצלכם היא לגבי המוטיבציות שלו. מדוע הוא מעוניין בתפקיד הזה? מדוע בשלב זה? האם הוא באמת יודע למה הוא נכנס? במידה ויקבל את התפקיד, מה התוכנית שלו לחודש הראשון? איפה הוא רואה את עצמו בעוד שנתיים? התשובות לשאלות אלו יאפשרו לכם להבין האם העובד באמת מעוניין בתפקיד או שמא הוא פשוט מחפש שינוי, תוכלו להבין טוב יותר את המניעים שלו ואם יש בידיו את הכלים, לפחות רעיונית בשלב הראשון, לבצע את התפקיד היטב.
ראיינתם מספר מועמדים מתוך הארגון ולא התרשמתם? מעוניינים להתחיל לחפש עובד מבחוץ? נשמח לסייע לכם בכך, וללוות אתכם ליווי צמוד לאורך תהליך הגיוס ואיוש המשרה.

אהבתם? מוזמנים לשתף: